Codzienna praca, w której posługujemy się wieloma różnymi danymi, jest zdecydowanie prostsza, gdy można  wspomóc się profesjonalnymi narzędziami ułatwiającymi analizowanie i zestawianie potrzebnych informacji. Wraz z nieustająco zmieniającymi się rozwiązaniami w różnych oprogramowaniach, powstały hurtownie danych. Warto poznać bliżej tego typu system i dowiedzieć się, do czego można go wykorzystać.

Czym jest hurtownia danych?

Hurtownia kojarzy się z miejscem, w którym jest wiele towarów. Podobnie jest w przypadku hurtowni danych, tylko że zamiast produktów są informacje. Można powiedzieć, że hurtownie danych są rodzajem systemu analitycznego, dzięki któremu możliwe jest ich sprawne wyszukiwanie i analizowanie. Kluczowa jest duża ilość źródeł (zarówno starszych, jak i nowszych), z których pozyskiwane są dane oraz fakt, że służą one tylko i wyłącznie do odczytu, nie można ich modyfikować w przeciwieństwie do zwykłej bazy danych.

Hurtownie danych, również te tworzone w naszej firmie zazwyczaj składają się z:

  • źródeł danych,
  • oprogramowania służącego do pozyskiwania danych (ETL),
  • właściwej hurtowni,
  • aplikacji niezbędnych do analizy statystycznej.

 

Zastosowanie hurtowni danych

Wiemy już czym jest hurtownia danych. Warto jeszcze bliżej poznać jej zastosowanie i zalety. Najważniejszą zaletą jest sprawne analizowanie informacji pochodzących z wielu źródeł, również historycznych. 

Na podstawie przeanalizowanych danych można zdobyć informacje służące do podjęcia trafnych decyzji biznesowych dzięki zaobserwowanym trendom lub zależnościom. Jest to możliwe dzięki dostępności danych wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Projektowanie i zarządzanie hurtowniami danych jest zadaniem, które dobrze wykonujemy w naszej firmie dzięki posiadanemu doświadczeniu i odpowiedniemu wyspecjalizowaniu.

Previous Post Next Post